Ile waży ptak?

Kraska zwyczajna to gatunek ptaka, który w wielu rejonach kraju znany jest pod nazwą siwki. Jest to średnich rozmiarów ptak z rodziny krasek, którego tryb życia niewątpliwie uznać można za wędrowny. Kraska zwyczajna mieszka na terenach prawie całej Europy. Najbardziej natomiast upodobała sobie tereny południowe oraz północny wschód od strony Bałtyku i Rosji.

Kraskę zobaczyć można również w środkowej i południowej Azji i północnozachodniej Afryce. Ostatnimi czasy można zaobserwować wyraźny spadek liczby osobników tego gatunku. Można stwierdzić, iż w niektórych krajach nie występuje już w ogóle. Warto wspomnieć, że pośród wszystkich kraskowatych, to właśnie kraska zwyczajna jest jedynym reprezentantem, którego mamy możliwość spotkać na obszarze Europy.

Ptak waga

O południowym pochodzeniu kraski świadczy jej egzotyczne ubarwienie, które jest w nietuzinkowym, niebiesko rdzawym kolorze. Kraska zwyczajna nie charakteryzuje się dymorfizmem płciowym. Różnice tkwią natomiast w porach roku, w trakcie których poszczególna płeć zmienia swoje upierzenie. Budowa ciała kraski zwyczajnej jest mała, a skrzydła mają zaokrąglony kształt. Kraska zwyczajna wyposażona jest też w bardzo mocny, czarny dziób oraz nogi, które mają charakterystyczny żółtawy kolor. Czytaj dalej Ile waży ptak?