Jak rozpoznać płeć ptaka?

Zimorodek to niezwykle wdzięczny ptak, który dumnie przedstawia rodzinę zimorodkowatych. Jest to rybożerny ptak o nie za dużych rozmiarach. Środkowa Europa, północna Afryka i południowa Azja, to najczęstsze rejony zamieszkiwania tych ptaków. Regularne wędrówki nie są bez wątpienia zapisane w naturze zimorodka.

Niektóre osobniki podejmują decyzję o zimowaniu nad zamarzającymi zbiornikami wodnymi, inne zaś podróżują do południowej części lęgowego areału. Naturalnym środowiskiem zimorodka są czyste, lądowe wody, które szalenie często mają dość strome brzegi z wiszącymi korzeniami i gałęziami. Zimorodki wykorzystują je jako świetny punkt obserwacyjny.

Płeć ptaków

Krępa sylwetka i krótki ogon to dwie podstawowe cechy, które określają budowę ciała tego ptaka. Zimorodek zwyczajny nie wykazuje też wyraźnego dymorfizmu płciowego. Samiec i samica nie są mimo to identyczne. Dorosła samica zimorodka zwyczajnego posiada czerwonawą żuchwę, która u samca, tak samo zresztą jak cały dziób, jest w kolorze czarnym. Zimorodek posiada niebieskawo-zielony głowę i grzbiet, którego środek przechodzi w przepiękny kolor błękitny. Czytaj dalej Jak rozpoznać płeć ptaka?