Popularne ptaki

Czajka pospolita to ptak o charakterze wędrownym, będący jednym z reprezentantów rodziny sieweczkowatych. Czajka pospolita oblega nie tylko prawie tereny całej Europy, lecz także rejony od umiarkowanej strefy Azji, aż po Pacyfik. Warto wspomnieć w tym miejscu także, iż aż 75% europejskiej populacji czajki zwyczajnej pomieszkuje w takich krajach jak Holandia, Polska i (północne) Niemcy.

W naszym kraju czajka pospolita szczególnie upodobała sobie zaś wschód, na którym to pomieszkuje najliczniej. Najczęściej spotkać ją można w niższych partiach gór. Czajka pospolita to ptak, który musi żyć w odpowiedniej strefie klimatycznej, dlatego okres zimy przesiaduje między innymi w Europie Zachodniej, wyspach znajdujących się na wschodnim Atlantyku, lub też na Bliskim i Dalekim Wschodzie.

Ciekawe ptaki

Czajkę zwyczajną bezspornie uznać można również za jednego z najbardziej popularnych ptaków błotnych. Zasadniczą cechą wyglądu zewnętrznego czajki zwyczajnej jest brak dymorfizmu płciowego,  a więc morfologia obojgu płci jest taki sam. Różnica wynika jednak z wyrastających z tyłu głowy długich piór, które tworzą charakterystyczny czub, który u samca jest dłuższy o mniej więcej 2 centymetry.

Warto zwrócić również uwagę na białe kropeczki, które pokrywają czarne pióra głowy, szyi , a także piersi osobnika damskiego. Czajka pospolita jest ptakiem, który pokryty jest czarno-białym upierzeniem. Ponadto na wierzchniej części jego ciała można zauważyć zieloną, a na skrzydłach purpurową, poświatę. Ogon czajki zwyczajnej jest barwy białej, a na jego końcu znajduje się czarna plama, po której to profesjonaliści niewątpliwie są w stanie stwierdzić, że jest to właśnie ten gatunek ptaka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *