Ile waży ptak?

Kraska zwyczajna to gatunek ptaka, który w wielu rejonach kraju znany jest pod nazwą siwki. Jest to średnich rozmiarów ptak z rodziny krasek, którego tryb życia niewątpliwie uznać można za wędrowny. Kraska zwyczajna mieszka na terenach prawie całej Europy. Najbardziej natomiast upodobała sobie tereny południowe oraz północny wschód od strony Bałtyku i Rosji.

Kraskę zobaczyć można również w środkowej i południowej Azji i północnozachodniej Afryce. Ostatnimi czasy można zaobserwować wyraźny spadek liczby osobników tego gatunku. Można stwierdzić, iż w niektórych krajach nie występuje już w ogóle. Warto wspomnieć, że pośród wszystkich kraskowatych, to właśnie kraska zwyczajna jest jedynym reprezentantem, którego mamy możliwość spotkać na obszarze Europy.

Ptak waga

O południowym pochodzeniu kraski świadczy jej egzotyczne ubarwienie, które jest w nietuzinkowym, niebiesko rdzawym kolorze. Kraska zwyczajna nie charakteryzuje się dymorfizmem płciowym. Różnice tkwią natomiast w porach roku, w trakcie których poszczególna płeć zmienia swoje upierzenie. Budowa ciała kraski zwyczajnej jest mała, a skrzydła mają zaokrąglony kształt. Kraska zwyczajna wyposażona jest też w bardzo mocny, czarny dziób oraz nogi, które mają charakterystyczny żółtawy kolor.

W przypadku młodych ptaków, ubarwienie nie jest tak intensywne i kontrastowe. Do pierwszego roku życia, osobniki kraski zwyczajnej można rozróżnić od dorosłych także sterówkami. W przypadku osobników starszych można zobaczyć na piórach ciemnego koloru plamę oraz znacznie bardziej ostre zakończenie. Największa długość ciała kraski zwyczajnej to mniej więcej 32 centymetry, natomiast rozpiętość skrzydeł tego gatunku mieści się w przedziale od 62 do 72 centymetrów. Całkowita masa ciała kraski zwyczajnej nie jest zwykle większa niż 190 gram.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *